Svensk mästare i hembryggd öl

Anders Wendler, Spånga -  Caspers Yolle Schwarz - Schwarzbier

 

Domartävlingen

 

Klass 1 - ljus lager

Guld Helles Bock/Majbock Majkrock Tomas Andersson och Patrik Andersson
Silver Tysk pilsne Fuchsbau Lager Martin Jonsson
Brons Dortmunder export A simple Dortmunder Colin Nordström

Klass 2 - Mörk Lager

Guld Schwarzbier Caspers Yolle Schwarz Anders Wendler
Silver California Common Beer Hoven Droven Gustav Hylén
Brons Münchner dunkel Münchner Dunkel #1 Henrik Skifs

Klass 3 Mild Ale

Guld Skotsk ale 70/- & 80/- Skarbäckslunds Skotte Gustav Edman
Silver Irländsk red ale Red Hare Örjan Berglund, Håkan Karlsson och Anna Nilsson
Brons Engelsk ordinary bitter Hammersmith Bridge Bitter Bo Ström och Per Ström

Klass 4 Karaktärsfull Ale

Guld Brown ale (amerikansk) F-n Far From Water Stefan Backlund
Silver Engelsk best bitter Den tjocke bittre bonden Henrik Lindqvist
Brons Brown ale (amerikansk Soil of Slaka 2 Henrik Lindqvist

Klass 5 Kraftig Ale

Guld Barley Wine Hilding Special Doble-Doblw Klas Welin
Silver IPA Tropical Conan Anders Nilsen
Brons Dubbel IPA Hej på Dej Oskar Frodin

Klass 6 Veteöl

Guld Övriga klassiska veteöl - Grätzer Gretas Lilla Grätzer Karl Janred, John Wattström och Linus Lundquist
Silver Dunkelweizen Evil M Johan André, Staffan Ulfberg, Annika, Fredrik, Livia och Malva Almgren
Brons Weizen/Weissbier sydtysk typ Maltazard Johan André, Staffan Ulfberg, Annika, Fredrik, Livia och Malva Almgren

Klass 7 Mild Stout/Porter

Guld Brown Porter Slaka by Dusk 3 Henrik Lindqvist
Silver Porter Porter Plutt Jim Skullman
Brons Oatmeal stout Roberts Porter Robert Siirilä och Carin Eriksson

Klass 8 Kraftig Stout/Porter

Guld Imperial stout Burnout Milos Savic
Silver Foreign stout Björnskogens Stout Jonas Hardestam
Brons Imperial Porter Important, Mrs Brown Jakob Carlström, Niklas Stenlås och Lars Callert

Klass 9 Belgisk och Fransk Ale

Guld Saison Cinq céréales Saison Jonas Andersson
Silver Ljus stark belgisk ale Alltid fredag Henrik Lindqvist
Brons Bière de Garde En garde Mikael Granath
Heders Saison Säg det med sång Saison Klas Welin

Klass 10 Syrlig öl

Guld Fruktlambik Framboister Jonas Carlfjord
Silver Lambik Angel Spit Hampus Olofsson
Brons Berliner weisse Today Your Love, Tomorrow the World Hampus Olofsson
Heders Fruktlambik In Verum Cassis Fredrik Ståhl

Klass 11 Specialöl

Guld Kryddöl - Cream Ale kryddad med rostad jalapen Jalapeno Cream Ale Thomas Lantz och Mikael Terner
Silver Modifierade öl Knäckebröl Fredrik Ståhl
Brons Modifierade öl Illegal Wit Jakob Carlström

Folkets val

Klass 1 - Lager

 

  1. Guld - Nr 104 Gambrinius Amarillo Single, Hans Pettersson och Jerry Westlund, Hammarö
  2. Silver - Nr 115 CMEs Husbock, Mattias Engblom, Solna
  3. Brons - Nr 101 Tiger Lager (Mossens Köksbryggeri), Bo Ström, Lars Sundberg, Per Ström och Per Thoren, Haninge

 

Klass 2 - Ale

 

  1. Guld - Nr 232 Hops of Anarchy, Stefan Eriksson, Daniel Bjunge, Åke Eriksson, Per Fust, Örebro
  2. Silver - Nr 226 Oak Village Pale Ale, Eric Wiktelius och Peter Sandblad, Uppsala
  3. Brons - Nr 233 Pisse-Nisse, Patrik Andersson, Lund

 

Klass 3 - Specialöl

 

  1. Guld - Nr 337 Indexooutofbounds Oak Aged Imperial Vanilla Stout, Hannes Gruber, Malmö
  2. Silver - Nr 346 Black Lemon Licorice IPA, Anders Granberg, Örebro
  3. Brons - Nr 326 Solid Resin, Andreas Lundgren, Fredrik Brenkle, Klas Dahlén, Örebro

 

INKA - Nyskapandepriset

Truly Illegal Wit - Jacob Carlström

Domarnas motivering
Är det en öl eller kanske en dekokt på saker som skulle kunna ha blivit en öl? Oavsett vad, är detta öl helt utan malt och med malört istället för humle. En lysande innovation helt i linje med INKA prisets intentioner.

LAHS - Bästa lågalkoholölet

 

  1. Guld - Nr 325 Kattguld, Fredrik Ståhl, Elisabeth Ståhl, Frösön
  2. Nr 111 Gabba Gabba Hey! Jonas Carlfjord, Nyköping
  3. Nr 324 Kellermeister IPAL, Per-Ola Roos, Järfälla

 

Grönöling - bästa nybörjare

Hoppenheimer- Martin Jonsson, Magnus Vasilis, Jonas Wetterlund

Domarnas motivering
Bryggt på den riktiga västkusten, med inspiration från amerikanska västkusten. En välvårdad APA med fruktig balans som nog är bryggd i labbet.

Etikettävlingen


Hops of anarchy - West coast biker IPA - Stefan Eriksson
etikett

Längre listor i Folkets val

LAHS

PlatsÖlnummerRöster
132554
211146
332443
433220
520216
620315
730514
733114
931612
1032310
113679
113229
133704
143283
152112
152012

Klass 1

PlatsÖlnummerRöster
110470
211546
310130
410629
411429
610228
711127
810326
810726
1010921
1110818
1111018

Klass 2

PlatsÖlnummerRöster
123256
222631
323327
424326
521920
625219
721618
721718
721818
1023917
1122215
1225614
1323113
1324213
1523412
1524012
1722911
1820310
1820510
1822510
1823510
1823810
1824610
242218
242368
262067
262117
262377
262447
262457
262497

Klass 3 - Specialöl

PlatsÖlnummerRöster
133747
234635
332629
436428
531924
630623
630823
831720
934119
1030717
1030917
1230415
1234415
1236215
1532713
1636612
1735811
1736111
1932110
203159
203169
223188
223348
243257
243327
263206
263386
283035
283295
283305
283365
283405
283435
283595

Huvudsponsor SM-2019
Övriga sponsorer SM-2019