• Guld - Münchner Helles - Mattes Häll - Stefan Backlund 
  • Silver - Dortmunder Export - Öschötter Export 2014 - Björn Petersson 
  • Brons - Modern Ljus Lager - Lagerbäck - Erik Welén, Olle Welén, Johan Welén och Peter Schef

Klass 2 Mörk Lager 

  • Guld - Dubbelbock - Dobbel The Bock - Martin Jonsson 
  • Silver - Dubbelbock - Dopplerbock - Dominic Rivas 
  • Brons - Eisbock - Herr Ober! Eis, bitte. - Staffan Helmersson 
  • Heders - Övriga klassiska i kategori Mörk Lager - Polinator - Magnus Vasilis 

 Klass 3 Mild Ale

  • Guld - Engelsk Ordinary Bitter - Slakas Dotter - Henrik Lindqvist 
  • Silver - Övriga klassiska i kategori Mild Ale - Galaxy Ale - Anders Rothman och Hunden Bosse 
  • Brons - Kölsch - Kölsch är granne med GudJonas Wetterlundh 

Klass 4 Karaktärsfull Ale 

  • Guld - Pale Ale (APA) - The New Hipster - Henric Östberg 
  • Silver - Engelsk Best Bitter - Maggans Bitter - Karl Johansson 
  • Brons - Engelsk IPA - High Hill IPA - Tomas Johansson och Olle Linder 

Klass 5 Kraftig Ale

  • Guld - IPA - Drakens IPA - Tomas Lundqvist, Magnus Alström och Rick Gordon Lindqvist 
  • Silver - Barley Wine - Gold Guardian - Marcus Gustafsson och Mattias Hellström 
  • Brons - Barley Wine - Pan Galactic Gargle Blaster - Peter Högström 

Klass 6 Veteöl

  • Guld - - - Ingen guldmedalj i klass 6 i år 
  • Silver nr1 - Weizen/Weissbier sydtysk typ - Bayericher Weisse - Bo Ström och Lars Sundberg 
  • Silver nr2 - Belgisk Wit - Tractatus - Annika Almgren, Fredrik Almgren och Staffan Ulfberg 
  • Brons - Weizen/Weissbier sydtysk typ - Veteran - Annika Almgren, Fredrik Almgren och Staffan Ulfberg 

Klass 7 Mild Stout/Porter 

  • Guld - Brown Porter - Phone Booth Porter - Stefan Backlund 
  • Silver - Milk/Sweet Stout - Blackie Cream Stout - Jörgen Bergstedt 
  • Brons - Porter - Carins Porter II - Robert Siirilä och Carin Eriksson 
  • Heders - Brown Porter - Slaka By Dusk 4 - Henrik Lindqvist 

Klass 8 Kraftig Stout/Porter 

  • Guld - Modern Stout & Porter - Roberts andra porter - Robert Siirilä och Carin Eriksson 
  • Silver - Imperial Stout - Drakens Imperial Stout -Tomas Lundqvist, Magnus Alström och Rick Gordon Lindqvist 
  • Brons - Imperial Stout - Rebel Alliance - Staffan Helmersson 

Klass 9 Belgisk och Fransk Ale

  • Guld - Tripel - Abbaye des Ricks - Tomas Lundqvist och Rick Gordon Lindqvist 
  • Silver - Bière de Garde - En garde - Mikael Granath 
  • Brons - Brune - Nåt brunt i glaset - Mattias Nordell 

Klass 10 Syrlig öl 

  • Guld - Fruktlambik - Guds röda klänning - Hampus Olofsson 
  • Silver - Oud Bruin - Adk oud bruin - Kalle Andersson 
  • Brons - Geuze - The Rawen - Jonas Andersson 

Klass 11 Specialöl 

  • Guld - Trä och fatlagrade öl - Under Olssons Ek - Fredrik Olsson 
  • Silver - Trä och fatlagrade öl - Sebastians Bourbonstout - Sebastian Jonsson 
  • Brons - Trä och fatlagrade öl -  Mörksuggans återkomstChristoffer Larsson och Micael Östberg

Folkets val

Lågalkoholöl (0-3,5%)

  • Guld - Övriga klassiska syrliga öl - Mr. Pink - Staffan Helmersson - Uppsala
  • Silver - Saison - Saison du Public - Anders Granberg, Jesper Palm - Örebro
  • Brons - Modifierade öl - Nerd Brewing – Private Static Lemongrass session IPA - Hannes Gruber - Malmö

 Sessionöl (3,6-5,5%)

  • Guld - Porter/Stout special - Milk Stout 16% - Anders Granberg, Jesper Palm - Örebro
  • Silver - Frukt, bär och grönsaksöl - Sommar Melon 2014 - Rickard Berglund - Norrköping
  • Brons - Modern ljus lager - Moder Lager - Peter Herzig - Åkersberga

Medelkraftig öl (5,6-6,9%)

  • Guld - IPA - Tesserae Hopburst IPA - Andreas Lundgren, Fredrik Brenkle, Erika Hjälte, Klas Dahlén - Örebro
  • Silver - Porter/Stout special - Laktrits Stout - Milos Savic, Timo Widell - Arlöv
  • Brons - Övriga klassiska syrliga öl - Lambic No.2 - Tim Funck - Bagarmossen

Kraftfull öl (7%-)

  • Guld - Imperial stout - Imperial State of Stout - Jens Grip, Joen Lundgren - Stockholm
  • Silver - Trä- och fatlagrade öl - Nerdbreweing – Else If 3.0 Oak Aged Imperial Stout - Hannes Gruber, Karin Carlsson - Malmö
  • Brons - Frukt, bär och grönsaksöl - Fermentörernas KantarALE - Magnus Vasilis, Martin Jonsson, Jonas Wetterlundh - Göteborg

Årets INKA

  • Frukt, bär och grönsaksöl - Fermentörernas KantarALE - Magnus Vasilis, Martin Jonsson, Jonas Wetterlundh - Göteborg

Etiketttävling 

  • Guld: Stefan Björnsbacka, med ölet Passion for peach
  • Silver: Christian Rehné, med ölet Saison du public
  • Brons: Andreas Åkergren med ölet Struck by hops 1"

Årets grönöling

  • Övriga klassiska syrliga öl - Mr. Pink - Staffan Helmersson - Uppsala

 

 

Detaljerat resultat i Folkets val

Lågalkoholöl (0-3,5%)

Placering#Ort - NamnÖlnamn% ABVTypRöster
1 113 Uppsala - Staffan Helmersson Mr. Pink 2,2 10F - Övriga kl. syrliga öl 184
2 117 Örebro - Anders Granberg, Jesper Palm Saison du Public 3,4 9H - Saison 118
3 111 Malmö - Hannes Gruber Private Static Lemon- grass Session IPA 2,8 11C - Modifierade öl 117
4 112 Nyköping - Jonas Carlfjord Gabba Gabba Hey! Min Moderna Ljusa Lager 3 1A - Modern ljus lager 90
5 115 Vikingstad - Henrik Lindqvist Slakadricka 3 3G - Övriga kl. Mild ale 89
6 108 Linköping - Johan Mannerskog 2014 CPA 3.3 - Citra Pale Ale 3,4 11C - Modifierade öl 48
7 102 Göteborg - Fredrik Gustavsson, Therese Mortensen Bearded Rabbit - Klingon Berliner Weiss 2,9 10E - Berliner weisse 44
8 105

Järfälla - Dan Nilsson, Johan, Marcus, David,
Simon, Karina, Cathrin, Pontus, Stefan, Bo

S.vinbärs 2,5 3A - Engelsk dark mild 44
9 110 Linköping - Reibert Arbring, Fredrik Sjöström Småbitter 3,4 3F - English ordinary bitter 43
10 103

Helsingborg - Martin Björck, Victoria Shulga,
Kristoffer Björk, Stefan Alexi

What The Hell Did Seaborg Do - The Nödraket 3,3 11C - Modifierade öl 36
11 104 Hönö - Nicklas Lathvenis Ramones 40 Years Dee Dee English Ordinary Bitter 3,4 3F - English ordinary bitter 36

Sessionöl (3,6-5,5%)

Medelkraftig öl (5,6-6,9%)

Kraftfull öl (7%-)